RN216-1.3-02-6M8
RN216-1.3-02-6M8
Part NumberRN216-1.3-02-6M8
Detailed Description
RN216-1.3-02-6M8 - Product Attributes
Number of Lines2
Inductance @ Frequency6.8mH @ 10kHz
Current Rating (Max)1.3A
DC Resistance (DCR) (Max)140mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC300V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.906" L x 0.610" W (23.00mm x 15.50mm)
Height (Max)0.996" (25.30mm)