RN216-0.5-02-27M
RN216-0.5-02-27M
Part Number RN216-0.5-02-27M
Description CMC 27MH 500MA 2LN TH
Package / Case Vertical, 4 PC Pin
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 27mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 500mA DCR 790mOhm (Typ)
Payment Methods
Delivery Services
RN216-0.5-02-27M - Product Attributes
Categories
Filters / Common Mode Chokes
Datasheet RN Series Datasheet
Standard Package 500
Manufacturer Schaffner EMC Inc.
Series RN
Packaging Tray
Part Status Active
Filter Type Power Line
Number of Lines 2
Inductance @ Frequency 27mH @ 10kHz
Current Rating (Max) 500mA
DC Resistance (DCR) (Max) 790mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC -
Voltage Rating - AC 300V
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Ratings -
Approvals ENEC, UR, VDE
Features -
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.906" L x 0.610" W (23.00mm x 15.50mm)
Height (Max) 0.996" (25.30mm)