RN142-6-02-1M8
RN142-6-02-1M8
Part NumberRN142-6-02-1M8
Detailed Description
RN142-6-02-1M8 - Product Attributes
SeriesRN
PackagingTube
Number of Lines2
Inductance @ Frequency1.8mH @ 10kHz
Current Rating (Max)6A
DC Resistance (DCR) (Max)20mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC300V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.303" L x 1.280" W (33.10mm x 32.50mm)
Height (Max)0.787" (20.00mm)