RN116-0.8-02-27M
RN116-0.8-02-27M
Part NumberRN116-0.8-02-27M
Detailed Description
RN116-0.8-02-27M - Product Attributes
Number of Lines2
Inductance @ Frequency27mH @ 10kHz
Current Rating (Max)800mA
DC Resistance (DCR) (Max)370mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC300V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.886" L x 0.846" W (22.50mm x 21.50mm)
Height (Max)0.531" (13.50mm)