RN112-1.2-02-6M8
RN112-1.2-02-6M8
Part NumberRN112-1.2-02-6M8
Detailed Description
RN112-1.2-02-6M8 - Product Attributes
SeriesRN
PackagingTube
Number of Lines2
Inductance @ Frequency6.8mH @ 10kHz
Current Rating (Max)1.2A
DC Resistance (DCR) (Max)250mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC300V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.697" L x 0.673" W (17.70mm x 17.10mm)
Height (Max)0.508" (12.90mm)