PAS1220LN2R7905
PAS1220LN2R7905
Part NumberPAS1220LN2R7905
Detailed Description
PAS1220LN2R7905 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package100
Part StatusActive
Capacitance9F
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)60mOhm @ 1kHz
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C