PAS1030LN2R7905
PAS1030LN2R7905
Part NumberPAS1030LN2R7905
Detailed Description
PAS1030LN2R7905 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package50
Part StatusActive
Capacitance9F
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)80mOhm @ 1kHz
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C