PAS1030LN2R7705
PAS1030LN2R7705
Part NumberPAS1030LN2R7705
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PAS1030LN2R7705 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerTaiyo Yuden
SeriesPAS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance7F
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)80mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.-
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C