PAS0815LN2R7205
PAS0815LN2R7205
Part NumberPAS0815LN2R7205
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PAS0815LN2R7205 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerTaiyo Yuden
SeriesPAS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance2F
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)180mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.-
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C