P1812R-103K
P1812R-103K
Part NumberP1812R-103K
Detailed Description
P1812R-103K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesP1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)550mA
Current - Saturation772mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)608mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)