P1812-183K
P1812-183K
Part NumberP1812-183K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1812 (4532 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
P1812-183K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesP1812
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)400mA
Current - Saturation614mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)875mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)