P1812R-104K
P1812R-104K
Part NumberP1812R-104K
Detailed Description
P1812R-104K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesP1812R
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)180mA
Current - Saturation238mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.32Ohm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)