N6S25T0N-503
N6S25T0N-503
Part NumberN6S25T0N-503
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
N6S25T0N-503 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Trimmer Potentiometers
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesN6
Packaging-
Part StatusActive
Resistance50 kOhms
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRectangular - 0.343" x 0.252" Face x 0.343" H (8.70mm x 6.40mm x 8.70mm)