N6L50T8S-103A3030R-E
N6L50T8S-103A3030R-E
Part NumberN6L50T8S-103A3030R-E
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
N6L50T8S-103A3030R-E - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Trimmer Potentiometers
Datasheet
Standard Package750
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesN6
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.343" x 0.252" Face x 0.244" H (8.70mm x 6.40mm x 6.20mm)