ECS-MPIL0630-3R3MC
ECS-MPIL0630-3R3MC
Part NumberECS-MPIL0630-3R3MC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
ECS-MPIL0630-3R3MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1500
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-MPIL0630
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMolded
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)9.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-
Inductance Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.291" L x 0.260" W (7.40mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)