ECS-MPIL0530-2R2MC
ECS-MPIL0530-2R2MC
Part NumberECS-MPIL0530-2R2MC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
ECS-MPIL0530-2R2MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-MPIL0530
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeMolded
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)9A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-
Inductance Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ECS-MPIL0530-2R2MC - Related Products
More >>
ECS-MPIL0530-2R2MC ECS Inc., 2.2µH Shielded Molded Inductor 9A 35mOhm Max Nonstandard, ECS-MPIL0530 View