ECS-MPIL0630-150MC
ECS-MPIL0630-150MC
Part NumberECS-MPIL0630-150MC
Detailed Description
ECS-MPIL0630-150MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1500
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-MPIL0630
PackagingTape & Reel (TR)
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)95mOhm Max
Operating Temperature-
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.291" L x 0.260" W (7.40mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)