ECS-MPIL0630-1R0MC
ECS-MPIL0630-1R0MC
Part Number ECS-MPIL0630-1R0MC
Description FIXED IND 1UH 15A 9.2 MOHM SMD
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1µH Shielded Molded Inductor 15A 9.2mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
ECS-MPIL0630-1R0MC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet ECS-MPIL0630 Series Datasheet
Standard Package 1500
Manufacturer ECS Inc.
Series ECS-MPIL0630
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type Molded
Material - Core -
Inductance 1µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 15A
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 9.2mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -
Inductance Frequency - Test 100kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.291" L x 0.260" W (7.40mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)