CRT1206-BY-1002EST
CRT1206-BY-1002EST
Part NumberCRT1206-BY-1002EST
Datasheet
Package / Case1206 (3216 Metric)
Detailed Description
CRT1206-BY-1002EST - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRT-ST
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)