CRT0402-BY-1000GST
CRT0402-BY-1000GST
Part NumberCRT0402-BY-1000GST
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0402 (1005 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CRT0402-BY-1000GST - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package10000
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRT-ST
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance100 Ohms
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)