CRT0603-FZ-2002EST
CRT0603-FZ-2002EST
Part NumberCRT0603-FZ-2002EST
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0603 (1608 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CRT0603-FZ-2002EST - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRT-ST
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance20 kOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)