CRT0402-FZ-1001GST
CRT0402-FZ-1001GST
Part NumberCRT0402-FZ-1001GST
Datasheet
Package / Case0402 (1005 Metric)
Detailed Description
CRT0402-FZ-1001GST - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRT-ST
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance1 kOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)