CR75NP-470KC
CR75NP-470KC
Part NumberCR75NP-470KC
Detailed Description
CR75NP-470KC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCR75
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)1.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant13MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)