CR75NP-2R2MC
CR75NP-2R2MC
Part NumberCR75NP-2R2MC
Detailed Description
CR75NP-2R2MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCR75
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)4.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)19.5mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant36.4MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test7.96MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)