CR75NP-101KC
CR75NP-101KC
Part NumberCR75NP-101KC
Detailed Description
CR75NP-101KC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCR75
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)720mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)430mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant9.2MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)