CR75NP-221KC
CR75NP-221KC
Part NumberCR75NP-221KC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CR75NP-221KC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCR75
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)490mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)960mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5.2MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
CR75NP-221KC - Related Products
More >>
CR75NP-221KC Sumida America Components Inc., 220µH Unshielded Wirewound Inductor 490mA 960mOhm Max Nonstandard, CR75 View