CR43NP-6R8MC
CR43NP-6R8MC
Part NumberCR43NP-6R8MC
Detailed Description
CR43NP-6R8MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1500
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCR43
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)950mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)131.2mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant42.3MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test7.96MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)