CR43NP-2R2MC
CR43NP-2R2MC
Part NumberCR43NP-2R2MC
Detailed Description
CR43NP-2R2MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCR43
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1.75A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)71.2mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant68.3MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test7.96MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)