CR43NP-2R7MC
CR43NP-2R7MC
Part NumberCR43NP-2R7MC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CR43NP-2R7MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCR43
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1.58A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)78.7mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant64MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
CR43NP-2R7MC - Related Products
More >>
CR43NP-2R7MC Sumida America Components Inc., 2.7µH Unshielded Wirewound Inductor 1.58A 78.7mOhm Max Nonstandard, CR43 View