CEP125NP-1R8MC-H
CEP125NP-1R8MC-H
Part NumberCEP125NP-1R8MC-H
Detailed Description
CEP125NP-1R8MC-H - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCEP125
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)15.5A
Current - Saturation15.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.4mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)