CEP125NP-1R0MC-HD
CEP125NP-1R0MC-HD
Part NumberCEP125NP-1R0MC-HD
Detailed Description
CEP125NP-1R0MC-HD - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCEP125
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)16.5A
Current - Saturation20A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.5mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)