CEP125NP-1R0MC-H
CEP125NP-1R0MC-H
Part NumberCEP125NP-1R0MC-H
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CEP125NP-1R0MC-H - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCEP125
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)16.5A
Current - Saturation20A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.5mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
CEP125NP-1R0MC-H - Related Products
More >>
CEP125NP-1R0MC-HD Sumida America Components Inc., 1µH Shielded Wirewound Inductor 16.5A 2.5mOhm Max Nonstandard, CEP125 View