CDRH74NP-470MC-B
CDRH74NP-470MC-B
Part NumberCDRH74NP-470MC-B
Detailed Description
CDRH74NP-470MC-B - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDRH74
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)880mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)260mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)