CDRH4D16FB/NP-4R7NC
CDRH4D16FB/NP-4R7NC
Part Number CDRH4D16FB/NP-4R7NC
Description FIXED IND 4.7UH 2A 58.5 MOHM SMD
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 4.7µH Shielded Inductor 2A 58.5mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
CDRH4D16FB/NP-4R7NC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet CDRH4D16FB Series
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH4D16FB
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type -
Material - Core -
Inductance 4.7µH
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 2A
Current - Saturation 1.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 58.5mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)