CDR125NP-101MC
CDR125NP-101MC
Part NumberCDR125NP-101MC
Detailed Description
CDR125NP-101MC - Product Attributes
SeriesCDR125
Type-
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance-15%, +20%
Current Rating (Amps)1.05A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6.92MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.496" L x 0.457" W (12.60mm x 11.60mm)
Height - Seated (Max)0.232" (5.90mm)