CDMT40D20HF-1R5NC
CDMT40D20HF-1R5NC
Part NumberCDMT40D20HF-1R5NC
Detailed Description
CDMT40D20HF-1R5NC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package3000
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating (Amps)4.4A
Current - Saturation7.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)21.5mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.163" L x 0.163" W (4.15mm x 4.15mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)