CDMT40D30HF-4R7NC
CDMT40D30HF-4R7NC
Part NumberCDMT40D30HF-4R7NC
Detailed Description
CDMT40D30HF-4R7NC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating (Amps)3.6A
Current - Saturation4.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)37mOhm
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.163" L x 0.163" W (4.15mm x 4.15mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
CDMT40D30HF-4R7NC - Related Products
More >>
CDMT40D30HF-4R7NC Sumida America Components Inc., 4.7µH Shielded Inductor 3.6A 37mOhm Nonstandard, CDMT View