CDMT40D30HF-6R8NC
CDMT40D30HF-6R8NC
Part NumberCDMT40D30HF-6R8NC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CDMT40D30HF-6R8NC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDMT
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating (Amps)2.7A
Current - Saturation3.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)62mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.163" L x 0.163" W (4.15mm x 4.15mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)