CDMT40D20HF-1R0NC
CDMT40D20HF-1R0NC
Part Number CDMT40D20HF-1R0NC
Description FIXED IND 1UH 5.4A 14.5 MOHM SMD
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1µH Shielded Inductor 5.4A 14.5mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
CDMT40D20HF-1R0NC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet CDMT40D20 Series
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDMT
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type -
Material - Core -
Inductance 1µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 5.4A
Current - Saturation 8.7A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 14.5mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Size / Dimension 0.163" L x 0.163" W (4.15mm x 4.15mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)