B78108S1124J000
B78108S1124J000
Part NumberB78108S1124J000
Detailed Description
B78108S1124J000 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerEPCOS (TDK)
SeriesBC
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.4Ohm Max
Q @ Freq70 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4.5MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test796kHz
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)-
B78108S1124J000 - Related Products
More >>
B78108S1124J000 EPCOS (TDK), 120µH Unshielded Wirewound Inductor 300mA 2.4Ohm Max Axial, BC View