B78108S1124J000
B78108S1124J000
Part NumberB78108S1124J000
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseAxial
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
B78108S1124J000 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerEPCOS (TDK)
SeriesBC
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.4Ohm Max
Q @ Freq70 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4.5MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)