B78108S1183K000
B78108S1183K000
Part NumberB78108S1183K000
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseAxial
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
B78108S1183K000 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerEPCOS (TDK)
SeriesBC
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)580mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)670mOhm Max
Q @ Freq60 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)