B78108E1104J000
B78108E1104J000
Part NumberB78108E1104J000
Detailed Description
B78108E1104J000 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerEPCOS (TDK)
SeriesBC+
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)640mA
Current - Saturation580mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.45Ohm Max
Q @ Freq60 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.374" L (4.00mm x 9.50mm)