252010CDMCDDS-1R0MC
252010CDMCDDS-1R0MC
Part Number252010CDMCDDS-1R0MC
Manufacturer
Description
Package / Case1008 (2520 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
252010CDMCDDS-1R0MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Standard Package3000
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series252010CDMCD/DS
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMolded
Material - CoreMetal Composite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)4A
Current - Saturation3.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)48mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1008
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)