252010CDMCDDS-2R2MC
252010CDMCDDS-2R2MC
Part Number252010CDMCDDS-2R2MC
Detailed Description
252010CDMCDDS-2R2MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Standard Package3000
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series252010CDMCD/DS
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.5A
Current - Saturation2.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)97mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Supplier Device Package1008
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)