201610CDMCDDS-1R0MC
201610CDMCDDS-1R0MC
Part Number201610CDMCDDS-1R0MC
Manufacturer
Description
Package / Case0806 (2016 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
201610CDMCDDS-1R0MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Standard Package3000
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series201610CDMCD/DS
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMolded
Material - CoreMetal Composite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3.3A
Current - Saturation3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)57mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0806
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)