252012CDMCDDS-2R2MC
252012CDMCDDS-2R2MC
Part Number252012CDMCDDS-2R2MC
Manufacturer
Description
Package / Case1008 (2520 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
252012CDMCDDS-2R2MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series252012CDMCD/DS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeMolded
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3A
Current - Saturation2.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)82mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1008
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)