1008R-102J
1008R-102J
Part Number1008R-102J
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
1008R-102J - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
Series1008R
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)685mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)320mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant125MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)