1008R-153J
1008R-153J
Part Number1008R-153J
Detailed Description
1008R-153J - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
Series1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)194mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test2.5MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
1008R-153J - Related Products
More >>
1008R-100K API Delevan Inc., 10nH Unshielded Inductor 1.562A 50mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-680K API Delevan Inc., 68nH Unshielded Inductor 823mA 180mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-101K API Delevan Inc., 100nH Unshielded Inductor 728mA 230mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-820K API Delevan Inc., 82nH Unshielded Inductor 801mA 190mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-472J API Delevan Inc., 4.7µH Unshielded Inductor 334mA 1.35Ohm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-471K API Delevan Inc., 470nH Unshielded Inductor 846mA 210mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-681K API Delevan Inc., 680nH Unshielded Inductor 760mA 260mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-153J API Delevan Inc., 15µH Unshielded Inductor 194mA 4Ohm Max Nonstandard, 1008R View