1008R-102J
1008R-102J
Part Number1008R-102J
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
1008R-102J - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
Series1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)685mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)320mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant125MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
1008R-102J - Related Products
More >>
1008R-221K API Delevan Inc., 220nH Unshielded Inductor 1.055A 135mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-100K API Delevan Inc., 10nH Unshielded Inductor 1.562A 50mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-471K API Delevan Inc., 470nH Unshielded Inductor 846mA 210mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-472J API Delevan Inc., 4.7µH Unshielded Inductor 334mA 1.35Ohm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-103J API Delevan Inc., 10µH Unshielded Inductor 245mA 2.5Ohm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-820K API Delevan Inc., 82nH Unshielded Inductor 801mA 190mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-681K API Delevan Inc., 680nH Unshielded Inductor 760mA 260mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-680K API Delevan Inc., 68nH Unshielded Inductor 823mA 180mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-102J API Delevan Inc., 1µH Unshielded Inductor 685mA 320mOhm Max Nonstandard, 1008R View